Цей проєкт про те, що відбувається, коли стикаються дві кризи — ВІЛ та війна. Україна має одну з найбільших епідемій ВІЛ у світі. За даними UNAIDS, наразі в Україні 260 000 людей живуть з ВІЛ.

У листопаді 2023 року ми зібрали вісьмох українців, які живуть з ВІЛ, у проєкті з фотоісторій. Ознайомтеся з їхніми фотографіями та історіями нижче. ВІЛ стосується кожного.

Зробіть тест та дізнайтеся свій статус. Проти ВІЛ доступне відмінне лікування. Молоді люди в Україні, Казахстані, Киргизстані, Таджикистані (і не тільки) можуть отримати доступ до лікування, відвідавши сторінку Teenergizer.

Photo by Liza

Ліза

Я пам'ятаю, як, будучи біженкою, зрозуміла, що повинна повернутися в Україну, і сказала собі: «Якщо я помру в своїй країні, то принаймні мої друзі і сім'я будуть на моєму похороні». Сьогодні я живу в Україні зі своїм хлопцем, і у нас все добре. Моя мета — кинути виклик табу навколо ВІЛ, виступаючи за кращу освіту про хвороби, що передаються статевим шляхом, у школах.
Photo by Maria

Марія

У наших планах на майбутнє — купити або побудувати власний будинок, щоб ми могли привітати у ньому всіх родичів і друзів, коли знову сядемо за один стіл у мирній країні. Я вірю, що настане день, коли стигма ВІЛ-інфекції буде викорінена, а війна закінчиться. Одна історія може звучати як шепіт посеред конфлікту, але наші голоси стануть гучнішими, і ми відбудуємо наші домівки.
Photo by Yehor

Єгор

Хоча мені не можна служити в армії через мій ВІЛ-позитивний статус, я допомагаю тренувати військові підрозділи, використовуючи страйкбольну зброю для моделювання реальних сценаріїв, а також займаюся стрімінгом ігор на Twitch, щоб збирати пожертви для ЗСУ. Сьогодні моя надія на майбутнє проста: виживання для мене та моїх друзів на фронті.
Photo by Kristina

Крістіна

Я свято вірю в те, що життя дуже любить мене і що всесвіт піклується про мене. Все, що зі мною сталося, включаючи мій ВІЛ-статус, є частиною моєї життєвої подорожі. Я називаю це магічним мисленням і знаю, що воно вплине на те, як далі розгортатиметься історія мого життя. Я залишаюся прихильницею змін і зростання.
Photo by Rostek

Ростек

Війна — це більше, ніж кулі та ракети. Все це римується з величезним впливом стигми ВІЛ-інфекції у світі. Попри все, що відбувається навколо нас, я нагадую собі, що ми хочемо не просто вижити, а жити повноцінним життям. Щоб мати можливість сказати: «Дивіться, я тут». 
Photo by Stefa

Стефа

Багато в чому фотографія стала моїм спасінням і формою самовираження. На цьому новому етапі моєї подорожі я хочу зробити свій внесок у чесне висвітлення подій, руйнуючи стереотипи, увічнені шкідливими наративами про людей, які живуть з ВІЛ. Через об'єктив моєї камери та силу моїх слів я прагну продовжувати розправляти свої крила.
Photo by Vadym

Вадим

Моє життя перевернулося, коли я був жорстоко побитий під час гомофобного нападу. В результаті я прокинувся і виявив, що втратив свій зір. Я залишився в повній темряві. Лікарі намагалися з'ясувати причину і відправляли мене на різні діагностики. Я здав тест на ВІЛ, і він виявився позитивним. Я був у повному шоці. Мало того, що я був сліпий, так мені ще й сказали, що у мене ВІЛ. 
Photo by Yana

Яна

З початком війни кількість людей з ВІЛ в Україні зросла. Конфлікт руйнує лікарні, і це серйозно впливає на людей, які живуть під окупацією в таких містах, як Донецьк, Луганськ, Маріуполь та інших. Російські військові також чинять тиск на ВІЛ-позитивних людей, змушуючи їх робити російські паспорти в обмін на ліки. Зараз ми активно і наполегливо привертаємо увагу до цих жахливих дій. 

Про проект


«Позитивними очима» — це спільний проєкт фотоісторій від 200 людей, які живуть з ВІЛ/СНІДом у містах по всьому світу.

Створений в рамках глобальної ініціативи MAKE ART/STOP AIDS, цей проєкт змальовує яскраву картину епідемії СНІДу — після її першого спалаху і в міру того, як лікування стає все більш доступним. Він свідчить про стійкість духу тих, хто стикається з викликами ВІЛ-інфекції.

200 людей, які живуть з ВІЛ/СНІДом, взяли участь у майстер-класах під керівництвом південноафриканського фотографа Гідеона Менделя та Девіда Гіра, директора Центру мистецтва та глобального здоров'я при Каліфорнійському університеті в Лос-Анджелесі (UCLA). «Позитивними очима» — це фотографії людей, які живуть з ВІЛ/СНІДом. Багато з них уперше в житті беруть до рук камеру.

Проєкт фіксує особливий момент епідемії, коли ефективне лікування доступне не всім, а лише деяким, і коли стійка стигма, пов'язана з ВІЛ та СНІДом, укорінилася, ставши головною перешкодою як для профілактики, так і для лікування. Учасники проєкту зголосилися розповісти свої історії, словами та фотографіями, щоб подолати стигму та розширити свої можливості. Вони використовують свої імена без прізвищ, частково для того, щоб підкреслити їхню людяність і доступність, але також і для того, щоб захистити тих, хто живе в містах, де стигма може бути небезпечною, а іноді навіть загрожувати життю.

Зробіть тест та дізнайтеся свій статус. Проти ВІЛ доступне відмінне лікування. Молоді люди в Україні, Казахстані, Киргизстані, Таджикистані (і не тільки) можуть отримати доступ до лікування, відвідавши сторінку Teenergizer.